Jestliže si pouze ostříhání pejska v salonu, je potřeba pejska připravit doma, nejlépe den před stříháním takto:
- Důkladně psa rozčešeme kovovým hřebenem (kartáč nestačí), vyčešeme ze srsti větvičky a jiné nečistoty, zbavíme se zacuchaných míst. Toto rozčesání je velmi důležité, neboť zacuchanou srst není možné dobře vymýt, opravdu špatně se suší a množství zacuchané srsti se nakonec zvětší.
- Rozčesaného psa, zbaveného nečistot pořádně osprchujeme teplou vodou, umyjeme dostačujícím množstvím zředěného šamponu a to i na hlavě a na čenichu.
- Šampon důkladně opláchneme. Špatně vymytý šampon může psa dráždit a může způsobovat matné šedivé skvrny u tmavých psů.
- Poté můžeme použít balzám, olej, kondicionér nebo nějaký podobný přípravek, který dodá srsti lesk, napomůže při rozčesávání. Po krátké době působení je důležité jej důkladně vymýt.
- Mokrou srst vysušíme ručníkem a pročešeme řidším kovovým kartáčem, aby se nepotrhala.
- Vysušíme proudem teplého vzduchu a častým rozčesáním srsti kartáčem nebo hřebenem tak, aby po vysušení byla pokud možno suchá a rovná. Je nemožné ostříhat psa (zejména s kadeřavou srstí jako je pudl nebo bišonek), pokud jej necháte samovolně uschnout, srst je přeleželá a zakudrnacená.
- Takto připraveného pejska už nenecháme volně běhat po venku, pouze jej vyvenčíme, tak aby srst zůstala čistá a suchá. Pokud je venku mokro nebo prší, nalepí se pejskovi na tlapky a bříško nečistoty jako bláto a písek a je nutno ho po venčení znovu osprchovat, nestačí utřít mokrou utěrkou. Stejně tak se pejsek znečistí, pokud přijde do salonu pěšky.
- Prach, písek a ostatní nečistoty tupí a ničí drahé nástroje- nůžky, stříhací hlavice, které je třeba častěji brousit a obměňovat, což se negativně projevuje na ceně stříhání.
Pokud už je pejsek zaplstěný tak, že je rozčesání prakticky nemožné nebo velmi bolestivé, je lepší ostříhat pejska nakrátko strojkem, než ho trápit dlouhým, bolestivým rozčesáváním. Z takto rozčesané srsti nelze provést kvalitní sestřih.