Stříhání psů určitých plemen či kříženců často vzbuzuje velké emoce a majitel takového psa neví jak se rozhodnout, aby svému miláčkovi neublížil. Pojďme si proto objasnit, jaké typy srsti se u psů vyskytují,
abyste se mohli správně rozhodnout. Psí srsti je zpravidla tvořena delšími silnějšími krycími chlupy a kratšími jemnějšími chlupy- podsadou. Z jednoho chlupového folikulu vyrůstá jeden krycí chlup a několik (3-30) chlupů podsady. Množství chlupů podsady je sezónně ovlivňováno teplotou vnějšího prostředí a délkou světelného dne. Pak dochází dvakrát ročně k línání, mění zimní srst s velkým množstvím podsady za letní srst s nižším podsad a v zimě naopak. U psů, kteří žijí celoročně v bytě se proces potlačuje, až úplně zastavuje.
Dochází pak k takzvanému celoročnímu línání, které nesouvisí s teplotou vnějšího prostředí a tak může vzniknout problém. Srst svého nositele chrání před slunečním zářením, teplem či chladem, větrem a vlhkem. Srst má důležitou funkci také v procesu termoregulace. Další funkcí srsti je také odvádět teplo produkovaného metabolismem či svalovou prací. Srst je rozdělena na dvě vrstvy. Svrchní patro, tvořené krycími chlupy chrání tělo psa před vlhkem a deštěm a odráží či pohlcuje sluneční záření. Krycí chlupy jsou zároveň velice dobře prostupné pro vzduch.
Spodní patro srsti je tvořené podsadou slouží jako izolační vrstva. Brání průniku vzduchu ke kůži psa a odvádění tepla vyprodukovaného svalovou prací a metabolismem. Podsada tělo izoluje jak vůči průniku tepla či chladu z vnějšího prostředí a proti úniku tepla produkovaného psím tělem. Z toho důvodu dochází k sezónní výměně srsti. Aby v zimě pes neztrácel teplo, potřebuje velice silnou izolační vrstvu podsady. V létě se role obrací. Musí dojít k redukci množství podsady, aby se pes nepřehříval.
Vlivem chovatelské práce byly vytvořené různé typy srsti.
- Hladká srst se vyznačuje nepřítomností či minimálním množstvím podsady a velice krátkými a silnými krycími chlupy. Taková srst má velmi malou izolační funkci v letním i v zimním období. Zástupci hladkosrstých plemen se snadno přehřívají i prochladnou.
- Hedvábná srst se vyskytuje bez podsady, kdy je její struktura podobná lidským vlasům, i s podsadou. Mezi zástupce plemen s hedvábnou srsti bez podsady je jorkšírský teriér a s podsadou shi-tzu. Hedvábná srst se běžně udržuje různými druhy střihů.
Vlnitá až kudrnatá je složena pouze ze spirálovitě stočené krycí srsti bez podsady. Tato srst pravidelně dorůstá. Mezi tato plemena patří například pudl či kerry blue teriér. Ti nelínají a běžně se stříhají. - Další typ srsti je hrubá srst, kterou má například český fousek či border teriér. Tento typ srsti se skládá z hrubých a silných krycích chlupů a jemné podsady. Odumřelá srst nevypadává sama od sebe, proto je třeba ji trimovat.
- Posledním typem srsti původní typ srsti, kterým je srst s podsadou, která se vyskytuje jako krátká, středně dlouhá a dlouhá. Tento typ srsti se skládá z krycích chlupů a podsady. V ideálním případě se udržuje sama sezónním línáním.
Typ a množství srsti je výrazně geneticky ovlivněno a velice často je jedním z kritérií chovatelských plánů. Každý jedinec má dáno, jak bude vypadat jeho letní i zimní srst a jaké množství chlupů podsady mu po přelínání vyroste. Z pohledu srsti může být taktéž problematický chov psů v bytě či domě. Na otázku zda stříhat či nestříhat je zapotřebí se rozhodnout podle stavu srsti a potřeb psa. Existuje celá řadu typů srsti, které jsou velmi vzdálené funkční stavbě srsti, která zabezpečuje dokonalou regulaci a rovnováhu mezi příjmem a výdejem tepla. V mnoha případech může ostříhání srsti psa zmírnit následky genetické výbavy psa domácího.
Správně zvolený typ úpravy srsti případně střihu s přiměřenou délkou ponechané srsti zpříjemní život vašemu pejskovi a Vám usnadní péči o něj, umožní Vám věnovat se se svým psem aktivitám, které by byly jinak těžko možné.